Congratulations to all the Winners and shortlisted groups of the Neighbourhood Network Awards 2018

Hull: Regional Manager with KIDS
26th October 2018
Discount for Neighbourhood Network members
26th October 2018

Congratulations to all the Winners and shortlisted groups of the Neighbourhood Network Awards 2018

Special thanks to everyone who attended and supported us at our annual Awards event on Wednesday and what a great turn out!

Congratulations to all of the winners, please see below all the shortlisted groups and winners of the night!

Community Group/Association/Watch of the Year


Celebrating the coming together of individuals to collectively make a difference and bring positive changes to a community.

Presented by Brendon Smurthwaite of KCOM (Sponsor)


  • Rev Matt Martinson and St John’s Church - WINNER
  • Gatwick House Tenant and Residents Association
  • St Margaret's Welcome Centre
  • Boulevard Neighbourhood Watch
  • Charter House Residents Association
  • URBAN (United Residents of Bransholme Area North)
  • Groundwork
  • Vane Street Residents/Neighbourhood Watch
  • Garden Village Neighbourhood Watch
  • Garden Ladies
  • D.A.R.T.S

Engaging with the Young Award


Projects engaging with young people to bring about positive changes for them and the areas that they live and play

Presented by Deputy Lord Mayor Cllr Steven Wilson


  • The Warren - WINNER
  • Bodmin Church
  • Rainbow Community Gardens
  • Bridges (North Bransholme)
  • Streetwize Project (Western Library)
  • Paul Ingles Boxing Academy
  • Friends of Furness Close
  • Kingswood Cycle Club

Engaging with Older People Award


Projects that work with older people to bring about positive changes for them in their daily lives.

Presented by High Sheriff of the East Riding of Yorkshire Debbie Rosenburg


  • North Carr Carers - WINNER
  • St John's Church
  • Bodmin Church
  • Looking Good Feeling Good

Community Champion of the Year


An individual’s significant contribution to a community/project.

Presented by Adil Khan of Humberside Police


  • Ray Drayton - WINNER
  • Terry Dance
  • Kath Dawes
  • Ann Salmon
  • David Dance
  • Ken Upshall
  • Tiffany Strode
  • Richard Greatbatch
  • Sue Allen
  • Karen Tozer

Neighbourhood Watch Contribution Award


Presented to those groups or individuals that have embraced the ethos of Neighbourhood Watch and are striving to make a positive difference to their neighbourhoods. Decided by the Neighbourhood Network Managers and Trustees.

Presented by Colin Havercroft, Neighbourhood Network Chair of Trustees


  • Boulevard Neighbourhood Watch - WINNER
  • and

  • Garden Village Neighbourhood Watch – WINNER

Above and Beyond Award


Presented to those individuals/agencies/groups that the Neighbourhood Network team have come across within their work that go the extra mile for the communities they serve. Decided by the Neighbourhood Network Managers and Trustees.

Presented by Sharon Porter, Neighbourhood Network Trustee


  • Groundwork – WINNER
  • and

  • D.A.R.T.S – WINNER

To view the images of the evening, please visit our gallery section of the website.

Click Here